Indonezja, oczekiwana nadwyżka handlowa w maju na najwyższym poziomie od 6 miesięcy

2018_12_03_59918_1543831965._large

Oczekuje się, że Indonezja zanotuje w maju największą nadwyżkę handlową od sześciu miesięcy w wysokości 2,3 miliarda dolarów, przy czym eksport i import wzrosły w związku z wysokimi cenami towarów i ożywieniem w handlu światowym, wynika z sondażu agencji Reuters opublikowanego w piątek.

Największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej od maja 2020 r. odnotowuje nadwyżkę handlową co miesiąc, ponieważ dostawy zostały zwiększone przez wysokie ceny towarów i ponieważ partnerzy handlowi złagodzili ograniczenia związane z koronawirusem, podczas gdy ożywienie importu było wolniejsze z powodu słabego popytu krajowego.

Nadwyżka w kwietniu wyniosła 2,19 miliarda dolarów.

Jedenastu ekonomistów w ankiecie spodziewało się, że eksport w maju wzrośnie o 57,49% w ujęciu rocznym, przewyższając kwietniowy wzrost o 51,94%, podczas gdy import skoczył o 65% w maju, w porównaniu ze wzrostem o 29,93% w poprzednim miesiącu.

„Ten wysoki wzrost jest zwykle spowodowany efektem niskiej bazy w ubiegłym roku, ponieważ ubiegłoroczny wolumen obrotu był bardzo niski na początku pandemii”, powiedział Josua Pardede, ekonomista z Banku Permata.

Josua przewidywał, że bogaty w surowce kraj będzie przez jakiś czas notował nadwyżki handlowe z powodu wysokich cen surowców.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.