Chiński eksport i wzrost importu wyhamowały w lipcu.

88356f60-1922-4d8f-b5d5-217040d4a1b1

Silny wzrost chińskiego eksportu prawdopodobnie zmniejszył się w lipcu w związku z przyspieszeniem liczby przypadków COVID-19 na całym świecie i utrzymującą się silną presją na globalne łańcuchy dostaw, wynika z sondażu agencji Reuters opublikowanego w piątek.

Chociaż istnieją oznaki silnego ożywienia przemysłowego w Chinach w pierwszej połowie roku, które może nieco wyhamować, popyt za granicą w ostatnich miesiącach pozostał silny, mimo że fabryki w wielu krajach wracają z blokad.

W porównaniu z gwałtownymi spadkami rok temu, główne statystyki handlowe są również wspomagane przez statystyczne efekty bazy.

Oczekuje się, że eksport wzrósł w lipcu o 20,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, według mediany prognozy przeprowadzonej przez Reutersa wśród 21 ekonomistów, w porównaniu z 32,2% wzrostem w czerwcu.

Sondaż pokazał, że import prawdopodobnie wzrósł w ubiegłym miesiącu o 33,0% rok do roku, w porównaniu do 36,7% wzrostu w maju. Pomimo chińskich prób schłodzenia rosnących cen surowców, ceny surowców pozostają wysokie.

Eksport rósł znacznie szybciej niż oczekiwano w czerwcu, ponieważ solidny globalny popyt, spowodowany złagodzeniem blokad i szczepień, przyćmił epidemie nowych wirusów i opóźnienia w portach.

Jednak ogólny wzrost handlu w drugiej co do wielkości gospodarce świata może spowolnić w drugiej połowie 2021 r., ostrzegł w zeszłym miesiącu urzędnik celny.

„Wzrost eksportu prawdopodobnie jeszcze bardziej zwolnił w lipcu, zarówno w ujęciu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca… Korea odnotowała również słabszy wzrost importu z Chin. Tajfun wokół delty rzeki Jangcy mógł również zmniejszyć całkowity wzrost handlu w miesiąc z powodu zakłóceń w portach” – powiedzieli analitycy Goldman Sachs w notatce.

Eksporterzy zmagają się z wyższymi kosztami transportu i utrzymującymi się wąskimi gardłami logistycznymi.

Przyspieszenie epidemii koronawirusa wariantu delta w kilku krajach, w połączeniu z klęskami żywiołowymi, wywarło ogromną presję na globalne łańcuchy dostaw i spowolniło globalny czas obsługi kontenerów.

Chiny poinformowały w piątek o najwyższej dziennej liczbie nowych przypadków koronawirusa w obecnej epidemii wynoszącej 124, napędzanej wzrostem liczby infekcji przenoszonych lokalnie w coraz większej liczbie miast.

„Następne dwa tygodnie będą miały kluczowe znaczenie dla sprawdzenia, czy Chiny nadal skutecznie radzą sobie z wariantem Delta. W każdym razie konsumpcja, zwłaszcza turystyka letnia, znajduje się pod silną presją” – powiedział Larry Hu z Macquarie Capital Limited w notatce. …

Aktywność fabryk w Chinach rozwijała się w lipcu w najwolniejszym tempie od 17 miesięcy, ponieważ wyższe koszty surowców, konserwacja sprzętu i ekstremalne warunki pogodowe zaważyły ​​na działalności gospodarczej, zwiększając obawy o spowolnienie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Przewiduje się, że nadwyżka handlowa w lipcu wyniesie 51,54 mld USD, z 51,53 mld USD w czerwcu, jak wynika z sondażu. Dane zostaną opublikowane w sobotę.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.