Import eksport

Maj 10, 2018 Bez kategorii

Import eksport


Pojęcia takie jak import, czyli „przywóz” towarów do kraju w którym się mieszka, albo eksport, czyli „wywóz” towarów rodzimych, inaczej mówiąc z kraju w którym się mieszka do innego, to dwa pojęcia ściśle związane z handlem. Do uzyskania szybkiego czasu realizacji i optymalnych kosztów, w przypadku importu, czy eksportu korzysta się z transportu międzynarodowego. Wśród jego rodzajów, można wyróżnić kilka typów, takich jak: transport lotniczy, kolejowy lub morski.

Transport lotniczy

Można go podzielić na dwa rodzaje, tak zwane cargo, czyli przewóz przesyłek różnego rodzaju, o różnych wielkościach do określonej wagi, długości i szerokości. Ale także nieco inny rodzaj transportu lotniczego, czyli dużych maszyn, urządzeń, a nawet jak się okazuje innych samolotów, mogących znaleźć się wewnątrz, naprawdę dużych maszyn. Także w przypadku transportu lotniczego korzystać można z takich udogodnień, jak dużej wielkości chłodnie, aby towar na przykład warzywa lub mięso, nie ulegały zniszczeniu.

Transport kolejowy

Czyli prowadzony drogą lądową, krótko mówiąc, przesyłki umieszczane są w wagonach pociągów, tak aby móc przemierzać duże odległości w dość krótkim czasie. Dodatkową zaletą jest niski koszt tego typu przesyłek. Transport kolejowy umożliwia także bezpieczny transport żywności, jeśli chodzi na przykład o towary wymagające niskiej temperatury. Istnieją odpowiednie wagony, które podczepiane są do składu pociągu, a temperatura w nich ma określoną wysokość, tak aby przewożone towary mogły bezpiecznie dotrzeć do celu.

Transport morski

To dość specyficzna forma transportu, możliwa tylko tam, gdzie istnieją połączenia wodne między określonymi krajami, ale również pozwala taki transport morski na znaczne skrócenie czasu oczekiwania, gdyż droga morska bywa o wiele krótsza od drogi lądowej, a to przyspiesza dalszą „wędrówkę” towaru z jednego punktu do drugiego. Duże możliwości w przypadku transportu morskiego dają chłodnie, albo kontenery chłodnicze, umieszczane w ładowniach. Dzięki czemu, nawet w upalne dni i na dużych odległościach, możliwe jest zachowanie towarów w należytej świeżości.

Zalety transportu intermodalnego – łączonego

Zastanawiając się nad określeniem transportu intermodalnego, czyli inaczej mówiąc łączonego, można dojść do wniosku, że to jedna z najlepszych form skrócenia czasu przewozu towarów z miejsca kraju ich produkcji, do końcowego odbiorcy. Nie zawsze konieczne jest połączenie wszystkich trzech rodzajów transportu, czasem wystarczają dwa różne, aby towar szybciej znalazł się w miejscu przeznaczenia, niż przy zastosowaniu tylko jednej metody. Inne korzyści, poza samą oszczędnością czasu, to obniżki globalnego kosztu procesu transportowego, a to przecież chodzi niemal każdej firmie, gdyż mniejsze koszty oznaczają większy zysk. Dodatkowo takie, sprawne działanie przekłada się na zadowolenie odbiorców towarów, a także z tego powodu zwiększenie ilości zamówień. Kolejną zaletą jest zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towaru, bo jak wiadomo im mniej razy towar zostaje przenoszony, tym mniej jest on narażony na powstawanie drobnych uszkodzeń opakowania, a to mogłoby z czasem spowodować nieco większe.